Homeostaza to podstawa

Dlaczego równowaga jest taka ważna?

Równowaga zwana inaczej homeostazą jest podstawą zdrowia.  Mówimy o równowadze kwasowo-zasadowej, równowadze hormonalnej, równowadze emocjonalnej. Nawet istnieje  takie określenie, że ktoś jest zrównoważony lub nie jest zrównoważony emocjonalnie. W medycynie chińskiej mówi się o równowadze Yin Yang. W medycynie akademickiej używamy określenia  równowagi między układem współczulnym i przywspółczulnym.  W organizmie istnieją systemy, które zapewniają nam utrzymanie tej równowagi. Aby utrzymać stałe pH krwi na poziomie             pH 7,35-7,45 we krwi występują bufory które utrzymują kwasowość krwi na stałym poziomie. Jeżeli zawiodą te bufory  włączają się do tego płuca oraz nerki.

Jaka jest definicja homeostazy?

Nazwa wywodzi się z języka greckiego od słowa homoíos – podobny, równy oraz słowa stásis – stanie, trwanie, postawa. Oznacza zdolność do utrzymania stałych parametrów wewnętrznych w środowisku wewnętrznym taka jest podana definicja w Wikipedii. Określenie do zostało wprowadzone w 1939 roku przez amerykańskiego fizjologa, neurologa i psychologa  Waltera Bradforda Cannon. Opierał się ona pracach innego fizjologa francuskiego Cloude Bernnard , którego  praca zatytułowana „Niezmienność środowiska wewnętrznego jest warunkiem wolnego i samodzielnego życia” jest do dzisiaj uznawana za podstawę wiedzy  na temat homeostazy.

Czym więc jest homeostaza?

Homeostaza reguluje najważniejsze parametry środowiska wewnętrznego:

  •  temperaturę( u stałocieplnych )
  • pH krwi i płynów ustrojowych
  • ciśnienia osmotycznego
  • objętości płynów ustrojowych
  • stężenia związków chemicznych w płynach ustrojowych
  • ciśnienia tętniczego krwi
  • ciśnienia parcjalnego tlenu i dwutlenku węgla

Służą do tego różne układy które to regulują:

  • układ nerwowy głównie układ autonomiczny współczulny i przywspółczulny
  • układ hormonalny
  • układ buforowy

Jednak naczelnym układem ponad wszystko szczególnie u człowieka jest jego psychika na którą składa się świadomość a szczególnie podświadomość. Bez tego trudno rozpatrywać wszystkie systemy regulacyjne. Te systemy działają autonomicznie na zasadzie ujemnego lub dodatniego sprzężenia zwrotnego. Jednak my możemy świadomie lub podświadomie zakłócić pracę tych systemów sterownia. Dlatego na początku zanim zacznę omawiać systemy sterujące naszym zdrowiem oraz co na to zdrowie wpływa zajmę się naczelnym systemem sterowania naszym mózgiem. Pomijany jest bardzo często  przez lekarzy lub omawiany zupełnie oddzielnie natomiast mim zdaniem ma to zasadniczy wpływ na nasze zdrowie.

Jak zachować równowagę?

A więc Drogi Czytelniku chcę CIEBIE zabrać w podróż. Podróż w głąb siebie. Ja tą podróż już zacząłem i chciałbym abyś mi towarzyszył w tej podróży. Na pewno się dziwisz i myślisz co ten facet mówi? O czym on myśli czy na pewno jest z nim wszystko w porządku? Czy nie trzeba to szybko zamykać i uciekać z tej strony?

Nic się nie bój, jestem w pełni władz umysłowych. Chcę dla Ciebie jak najlepiej. Chcę abyś zyskał jak najwięcej. Moim celem jest pomóc Tobie i dać Ci wszystko to co działa.

A więc zaczynamy……

Równowaga zaczyna się od świadomości. Świadomości siebie. Zacząć od zadania sobie najważniejszych pytań. Pytań kim jestem, ale tak naprawdę kim jestem. Dlaczego jest  to takie ważne, bo póki nie odpowiesz sobie na to pytanie to możesz błądzić, możesz nie być zgodny ze sobą. Jak Ci powiedziałem ja już zacząłem wcześniej to robić. Mimo, że już żyję dosyć długo to jednak stwierdzam, że powinienem zrobić to znacznie wcześniej i moje życie wyglądało by lepiej. Chcę jednak przyspieszyć Twój proces chcę dać Ci więcej abyś Ty miał lepsze rezultat więc daję Ci rozwiązanie.

Możesz skorzystać z książki Sławomira Lutra   Tożsamość lidera z której ja korzystam lub szkolenie Design Your LIfe

 

Szkolenia LLS                    Szkolenia LLS