Co łączy serce z penisem?

Dlaczego takie dziwne skojarzenie?

Właściwie to niby nic niezwykłego, gdyż od zawsze serce kojarzone jest z miłością, ale raczej  w znaczeniu uczucia, natomiast penis jest symbolem miłości fizycznej, czyli stosunku fizycznego. Ja natomiast chcę powiedzieć o czymś innym. Kontynuując temat homeostazy w innym aspekcie postaram się  przekazać informacje fundamentalnego znaczenia dla naszego zdrowia. Prawidłowa praca serca ma najważniejsze znaczenie dla wydolności całego układu krążenia. W skład układu krążenia wchodzi serce jako pompa tłocząca oraz aorta, tętnice, kapilary oraz żyły. Jest to układ zamknięty. Uzupełnieniem jest układu krwionośnego jest układ limfatyczny, zwany również chłonnym, który jest układem półotwartym,  gdyż zbiera oraz filtruje płyn pozakomórkowy  w postaci limfy,   następnie wtłacza limfę ponownie do układu krwionośnego. W ten sposób zamyka się obieg płynów w naszym ciele.   Penis zwany fallusem jest we wszystkich kulturach symbolem witalności, siły i seksu. Wiemy, że sprawność seksualna mężczyzn zależy od jego prawidłowej jego funkcji, czyli wzwodu. Miłość fizyczna podtrzymuje trwałość każdego związku.

Co jeszcze łączy serce z penisem?

heart-575720_640   Penis

Powiem więc o co mi chodziło w tym porównaniu. Być może się zdziwisz, ale chodzi mi o tlenek azotu, o którym  pisałem poprzednio na temat śródbłonka naczyń. Tlenek azotu ma podstawowe znaczenie dla napięcia tętnic oraz utrzymanie ich w dobrym stanie. Odgrywa on jednak wiele innych ważnych funkcji w organizmie o których napiszę  w dalszej części tego wpisu.   Po odkryciu  jego funkcji przez trzech naukowców Louisa J. Ignarro,  Roberta                    F. Furchgotta oraz Ferida Murada, którzy w 1998 roku otrzymali Nagrodę  Nobla.   Kontynuowane  prace badawcze  doprowadziły do odkrycia najbardziej popularnego leku na impotencję, czyli dobrze znanej Viagry. Tutaj jest cała tajemnica tego porównania. Czyli tlenek azotu dobrze działa zarówno na serca, jak i na wzwód penisa. Czyli dbając o zdrowe serce, także można utrzymać w dobrym stanie męską potencję. Powinno to zainteresować zarówno mężczyzn jak i ich kobiety. Oczywiście  korzystnie na serce działa dla obu płci.

Jak więc działa tlenek azotu?

Tlenek azotu  wytwarzany jest głównie w komórkach śródbłonka naczyń. Tlenek azotu jest cząsteczką sygnalizacyjną która potrafi przenikać przez błony komórkowe i informuje komórkę o konieczności wykonania pewnych funkcji regulujących jej aktywność. Główne zadanie wykonuję w układzie krążenia, ale  działanie jego występuje prawie we wszystkich narządach wątroby, płuc układu nerwowego, nerek, narządów płciowych i żołądka. Oto funkcje wykonywane przez tlenek azotu:

 • regulacja napięcia naczyń krwionośnych a przez to regulacja ciśnienia tętniczego. Tlenek azotu obniża ciśnienie
 • poprawa ukrwienia narządów poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych
 • działanie przeciwzakrzepowe, zapobiega powstawaniu skrzepów w naczyniach chroni przed zawałem serca oraz udarem mózgu
 •  obniża poziom cholesterolu we krwi
 • zapobiega powstawaniu i zmniejsza blaszki miażdżycowe
 • zwiększa dopływ krwi do narządów płciowych i przez to poprawia funkcje seksualne mężczyzn
 • działa przeciw obrzękowo i przeciw zapalnie korzystne działanie w chorobach stawów
 • poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego
 • powstrzymuje rozrost niektórych komórek rakowych
 • poprawia pamięć, trwają badania nad zapobieganiem i leczeniem choroby Alzheimera
 • poprawia krążenie w stopie cukrzycowe
 • spowalnia proces starzenia organizmu
 • korzystnie działa w chorobie wrzodowej żołądka

Taka mała cząsteczka tlenku azotu o budowie chemicznej NO, a tyle ważnych i istnych funkcji w organizmie. Spytasz może czy jest to możliwe?  Takie są odkrycia za które tych trzech uczonych otrzymało Nagrodę  Nobla. Czy słyszałeś to od swojego lekarza? Czy gdzieś o tym mówią? Jak te informacje wykorzystać jednak praktycznie dla swojego zdrowia? Jak podnieść u siebie poziom tlenku azotu aby służyło to naszemu zdrowiu?

O tym będzie w następnych wpisach. Zapraszam Ciebie do śledzenia  mojego bloga oraz mojego Fanpaga . W następnych wpisach postaram się napisać już konkretnie  jak zastosować te informacje.