Co to jest zakwaszenie organizmu?

Przewlekłe utajone zakwaszenie organizmu jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania chorób przewlekłych. Mimo, że nie jest to powszechnie uznawany za fakt w medycynie tak zwanej akademickiej, jednak medycyna naturalna opiera się w znacznej mierze na tym założeniu. W trakcie metabolizmu każdego organizmu  powstaje bardzo dużo produktów kwaśnych. Utrzymanie równowagi kwasowo- zasadowa jest podstawą utrzymania homeostazy organizmu. Oczywiście zdrowy organizm jest w stanie wydalić nadmiar kwasów  głównie przez nerki oraz płuca. Głównym celem organizmu jest utrzymanie odpowiedniego pH krwi w bardzo wąskich granicach pomiędzy 7,35  a 7,45. Każde odchylenie pH krwi powyżej lub poniżej tych wartości powoduje znaczne pogorszenie ogólnego stanu zdrowia a może być nawet stanem zagrożenia życia.Utajone przewlekłe zakwaszenie polega na akumulacji nie wydalonych kwaśnych metabolitów w różnych częściach ciała przede wszystkim w tkance łącznej.

Co przyczynia się do wzrostu zakwaszenia?

Wiele jest powodów wzrostu ilości kwasów w organizmie. Oto niektóre z nich:

  • przewlekły stres
  • pokarmy wysokobiałkowe
  • dysbioza  jelitowa i wzrost poziomu amoniaku w jelitach
  •  nadmierne  spożycie alkoholu
  • zaburzenie oddychania
  • cukrzyca
  • spożywane leki
  • niewydolność nerek
  • nadmierny wysiłek fizyczny

Oczywiście nie wyczerpują one wszystkich stanów gdzie wzrasta ilość kwasów w organizmie. Aby pozbyć tych kwasów i utrzymać homeostazę organizm musi zobojętnić te kwasy gdyż działanie kwasów jest bardzo szkodliwe a organizm nie potrafi ich w tej formie przechować musi je zobojętnić do postaci soli. Do tego są zużywane zasoby jonów o działaniu alkalicznym. Zasób zasad jest jednak ograniczony. Większość spożywanych pokarmów jest ogólnie rzecz biorąc zakwaszających czyli po zmetabolizowaniu przez organizm powstają produkty kwaśne. Szczególnie mięso jest produktem bardzo zakwaszającym.

Jak przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu?

Produktami zasadotwórczymi jest większość warzyw, ale trzeba ich spożywać odpowiednią ilość. Dieta alkaliczna jest trudna do stosowania dla większości ludzi. Natomiast bardzo dobrze  funkcję odkwaszającą spełnia picie wody alkalicznej. Woda o pH 8,5-9 bardzo dobrze oczyszcza organizm z nadmiaru kwasów. Jeżeli woda taka ma jeszcze ujemny redox czyli jest antyutleniaczem to doskonale przyczynia się do utrzymaniu zdrowia na najwyższym poziomie. Oczywiście jeżeli spożywamy odpowiednią ilość wody a więc około przynajmniej dwóch litrów wody  dziennie.  Spożywanie tej wody nadaje się bardzo w profilaktyce powszechnie    występujących chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca oraz nowotwory.